سلام ٢

دوستان عزیزم امروز براتون ٧ کتاب رو معرفی می کنم،امیدوارم براتون مفید باشه.اگه بخاین عکسای دینی  هم براتون می زارم.

 

 

١) توحید    اصول عقائد (1)
نوشته حجت الاسلام و المسلمین محسن قرائتی

نوشتاری درباره اصل "توحید" مهمترین اصل اعتقادی اسلام؛ از دیدگاه اسلامی توحید در معنای وسیع کلمه تنها به معنی باور داشتن نیست و به معنی اطاعت و تسلیم شدن فقط در برابر خدا نیز است.
توحید در اسلام به معنای آن است که «هیچ خدایی جز الله نیست» و این مسأله رکن اعتقادات دینی مسلمانان است و شهادت بدان شرط مسلمانی است. هر چند مذاهب مختلف از آن تفاسیر متفاوت دارند.

سرفصلها: نیاز به دین - کدام راه؟ - انتخاب راه دین سفارش عقل است - انتخاب راه دین مطابق فطرت است - فطرت در قرآن - امتیازات دین - کارایی دین - دلایل بی توجهی به دین - و ..   

زمینه: فقه و احکام

 

 

 

 

٢) عرفان و مهر دینی: میترا و زرتشت    نوشته: سید جلال الدین آشتیانی

سال‌هاست در ایران سخن از مهر دینی و پیوند آن با عرفان ایرانی است و نویسندگان بسیاری بدون آنکه به دستاویز پذیرفتنی و ارزشمند تاریخی تکیه کنند. دین آریاها یا ایرانیان پیش از زرتشت را مهر دینی نام برده و آن را بنیاد عرفان ایرانی می‌خواندند. چشمگیر است که این سخن چون واقعیتی بی‌چون و چرا از دفتری به دفتر دیگر و از گفتاری به نوشتاری جابه‌جا می‌گردد بدون آنکه دهنده یا گیرنده کمترین رنج پژوهش و بررسی را بر خود هموار سازد برجسته ‌ترن فرنود استوار و برهان پایداری که به پندار خود گه‌گاه برای پذیراندن این دیدگاه نادرست در میان می‌گذارد، سروده‌ای چند از فردوسی، حافظ، مولوی، عطار و ... است همه آنها نزدیک به چند هزار سال پس از زرتشت می‌زیسته‌اند و هیچ یک از این سخنوران برجسته هم خود را نه مهر دین خوانده‌اند نه پژوهشگر تاریخ کهن ایران.   

زمینه: دیگر ادیان و مذاهب

 

 

٣) چشم به راه مهدی    تالیف شده توسط جمعی از نویسندگان مجله حوزه

از مباحث مهم و اساسی دوره غیبت، بحث حکومت اسلامی و انتظار فرج و ارتباط آن دو با یکدیگر است. بیشتر فقهای شیعه تشکیل حکومت اسلامی را در دوره غیبت، ضروری میدانند و براین باورند که فقهای عادل باید به این مهم اقدام کنند و اگر یکی از آنان تشکیل حکومت داد، بر دیگران واجب است که از وی پیروی کنند.
در مقابل شمار اندکی برآنند که اقامه حکومت از شئون امام معصوم است، بنابراین در عصر غیبت تشکیل حکومت جایز نیست. این تفکر که نخست بعنوان یک اختلاف نظر فقهی کلامی مطرح بود، در این اواخر رنگ سیاسی به خود گرفت. شماره بر اساس همین بینش به مخالفت با مشروطه پرداختند و بزرگانی چون: آخوند خراسانی، آیت الله مازندرانی، علامه نائینی و.. را تخطئه کردند. زیرا این گونه کارها را در عصر انتظار مشروع نمیدانستند.

» شامل سرفصل های:
حکومت اسلامی در عصر انتظار
مهدویت و مدینه فاضله
زندگی دینی پیش از ظهور
برسی نشانه های ظهور
نگاهی به تولد و زندگی امام زمان
موافقان و مخالفان مهدی (عج)
فلسفه غیبت در منابع کلامی شیعه
امام مهدی در آثار شخصیتهای اسلامی   

زمینه: پیامبر اسلام، معصومین و اصحاب

 

 

۴) تاثیر میترائیسم بر مسیحیت    نوشته: دکتر زرتشت عطاء الهی
در قرن‌های ابتدائی پس از میلاد مسیح، میترائیسم رقیب بسیار جدی مسیحیت بود. چرا که در آن زمان میترا تنها ناجی و نشان‌دهندهٔ راه و آئین زندگی بود، بی‌گمان به‌دلیل حضور موازی دو سیستم قوی دینی در یک زمان و در یک جا، ۲۵ دسامبر روز تولد میترا روز تولد مسیح شد و درست از همین‌جا نفوذ ایده‌های به مسیحیت آغاز شد. افسانهٔ تولد میترا و عیسی، چوپانانی که برای ستایش و پرستش نوزاد آمدند، مراسن غسل تعمید، جشن گرفتن عروج، چون روز تقدیم ‌شده به خدا..

» میترا (مهر) کیست؟
مِهر، میترا یا میثره از ایزدان باستانی آریایی یا هندوایرانی پیش از روزگار زرتشت است، که معنی عهد و پیمان و محبت و خورشید نیز می‌دهد. نماد او خورشید می‌باشد. پس از ظهور زرتشت یکى از ایزدان یا فرشتگان آیین مزدیسنا گردید. آریائیان هنگام ورود به ایران نیروهای طبیعت مثل خورشید و ماه و ستارگان و آتش و خاک و باد و آب را مى‌پرستیده‌اند. خدایانی را هم که مظهر قواى طبیعت بوده‌اند «دئوه» مى‌خوانده‌اند. در بین این خدایان برتر از همه ایندرا بوده است که اژدهاکش و پروردگار رعد و برق و جنگ به شمار مى‌آمده است. این خدا با این نام در بین آریاهاى ایران آن رواج را که میان هندوان مى‌داشت نیافت. نزد ایرانیان ظاهراً پرستش میترا (مهر) جاى آن را گرفت و ایندرا رفته‌رفته و به‌خصوص بعد از زردشت در ردیف دیوان مردود درآمد. در فرهنگهاى فارسى مهر را فرشته‌اى دانسته‌اند که موکل است بر مهر و محبت و تدبیر امور مالی و مصالحى که در ماه مهر (ماه هفتم از سال شمسى) و روز مهر (روز شانزدهم هر ماه) بدو متعلق است و حساب و شمار خلق از ثواب و عقاب به دست اوست.
مهر در اوستا و در کتیبه‌هاى پادشاهان هخامنشی میثره Mithra و در سانسکریت میتره Mitra آمده است. در پهلوی میتر Mitr شده. امروز مهر نامیده می‌شود. مهر (از ریشهٔ میثر) از کهن‌ترین ایزدان ایرانی و هندی است, برخی نشانه‌های پرستش او را در ایران به پیش آریایی بر می‌‌گردانند (اگر بخش بندی پیشا آریایی و پسا آریایی را بپذیریم.) دربارهٔ آغاز دین مهرپرستی در ایران نمی‌توان به درستی آن را روشن ساخت ولی می‌‌دانیم که بسیار پیش از آنکه کیش زرتشتی و ودایی پدید آیند نژاد ایرانی او را با آیینی راز آمیز ستایش می‌‌کردند, آیینی که در آینده نام "عرفان اسلامی یا مسیحی" به خود گرفت[نیاز به ذکر منبع], امروزه گروهی از پژوهشگران ایرانی توان آن را دارند که پیشینهٔ پیوستهٔ این آیین را تا به امروز در ایران نمایان سازند. پیوند میترا با خورشید و گاو و ماه برای ما روشن است و روشن است که علامت + که آن را چلیپا می‌‌گفته‌اند سمبل خورشید بوده است ولی نزدیکی آن با آتش (هنایش زرتشتی) یا با آمایش تن. (هنایش یونانی که در دیدگاه مهرپرستان ایرانی نکوهیده است.) و از این دست را باید پیش از پذیرفتن سبک سنگین کرد.
  

زمینه: مسیحیت

 

 

۵) صد وسیله برای یاری و نصرت رسول الله    تهیه و تنظیم: انجمن جهانی نصرت خاتم الانبیاء
ترجمه: إسحاق بن عبدالله دبیری العوضی

نخستین رکن از ارکان بزرگ اسلام، همانا گفتن لا اله الا الله و محمد رسول الله می‌باشد و قسمت دوم این شهادت یعنی: محمد رسول الله در خلال اموری که ذکر می‌شود. تحقق پیدا می‌کند:
اولاً: تصدیق نمودن هر آنچه پیامبر ص فرموده و یا به هر نحوی تایید کرده است، و نخستین آنها این است که او فرستاده خدا است و او را برای هدایت همه انسان‌ها و اجنه فرستاده تا وحی خداوند را بوسیله قرآن و سنت که در بر گیرنده دین اسلام می‌باشند، تبلیغ کند، دینی که خداوند، بجز آن را نمی‌پذیرد.
ثانیاً: اطلاعات و فرمانبرداری از پیامبر ص و گردن نهادن در برابر هر حکمی که صادر می‌کند و کاملاً تسلیم او شدن و پیروی نمودن از سنت او و ترک کردن هر آنچه که با آن در تضاد می‌باشد.
ثالثاً: محبت ورزیدن به پیامبر ص بگونه‌ای که محبت او بالای محبت پدر و مادر، فرزند و حتی بیش از محبت نفس خویش قرار گیرد. آنگونه که باعث تعظیم، توقیر، نصرت و یاری او و دفاع از او گردد   

زمینه: پیامبر اسلام، معصومین و اصحاب

 

 

۶) جایگاه استخاره در فرهنگ اسلامی    گرد آورنده محمد مهدی حاجی پروانه
استخاره به قرآن و تسبیح امری است که از زمان های قدیم در میان بسیاری از متدینین ما رایج بوده. سوال اینجاست که آیا این عمل مبنا و دلیل شرعی قابل قبولی دارد. و یا سنتی است که به غلط خود را در میان آموزه های اسلامی جای داده است. ما در این مقاله برآنیم که تصویری معقول و قابل فهم را به همراه ادله عقلی و نقلی مسوله استخاره به شکلی که برای عموم قابل فهم باشد ارائه کنیم.   

زمینه: فقه و احکام

 

 

٧) وظایف دینی یک مسیحی    وظایف دینی یک مسیحی   

زمینه: مسیحیت

 

 


 

 


 

/ 1 نظر / 10 بازدید

اگه میشه کتابای زیادی بزارین مرسی