سلام 9

سلام دوستان عزیزم شرمنده که نتونستم این 2 روز مطلب جدید بزارم.دوستان نظر یادتون نره. دلایل توحید و یگانگی :

1ـ خداوندی که کمال مطلق است و هیچ حد و مرز و اندازه ای در او راه ندارد ، آفریدگاری که ازلی و ابدی است ، پروردگاری که زمان و مکان مخلوق اوست ، جز یکی نمی تواند باشد. اگر به معنا نامحدود و نامتناهی بودن خداوند توجه کنیم می فهمیم که نامحدود جز یکی نمی تواند باشد ، زیرا تعداد موجب محدودیت و متناهی بودن است.

2ـ در جهان نظم واحدی وجود دارد و نظم واحد ، دلیل بر ناظم واحد است. همان نظامات و قوانینی که دانشمندان ستاره شناس در کرات و کهکشان ها می بینند ، همانها را دانشمندان اتم شناس در دل اتم مشاهده می کنند و همین نظم در سراسر کشور تن و جسم انسان وجود دارد. قهراً اگر جز یک منظم وجود داشت نظام عالم به هم می خورد و این است معنای : لو کان فیهما الهه الا الله لفسدتا

3ـ اخبار همه انبیاء بر یگانگی خداوند دلیل قاطعی بر وحدانیت اوست ، تمام پیامبرانی که از جانب خداوند مأمور تبلیغ و ارشاد شده اند.
او را یگانه خوانده اند. علی (علیه السلام) در وصیت به فرزندش امام حسن (علیه السلام) می فرماید :
بدان ای پسرم ، اگر پروردگارت شریک و همتایی داشت رسولان او به سوی تو می آمدند و آثار ملک و قدرتش را می دیدی و افعال و صفاتش را می شناختی اما او خداوندی یکتاست همانگونه که خویش را توصیف کرده است.
(نهج البلاغه ، نامه31 ، وصیت به امام حسن)

و ما ارسلنا من قبلک من رسول الا نوحی الیه انه لا اله الا انا فاعبدون (سوره انبیاء ، آیه 15 )
ما پیش از تو پیغمبری را نفرستادیم مگر به او وحی کردیم که معبودی جز من نیست ، پس فقط مرا پرستش کنید.‌

مسأله توحید زیر بنای شناخت تمام صفات خداوند است ، زیرا یگانگی او از محدود بودن وجود او سرچشمه می‌گیرد و این وجود است که جامع جمیع کمالات و خالی از هر گونه عیب و نقض می باشد و در نتیجه اگر ما خداوند را به توحید حقیقی بشناسیم همه صفاتش را شناخته ایم.

 

و اما یه سوال.به نظر شما ....

 چرا ما انسانها به دین خدا نیاز داریم؟

نظراتتون رو بدین بعد جوابشو براتون میزارم.

/ 0 نظر / 15 بازدید